Wojny przyszłości – premiera nowej serii filmu dokumentalnego w National Geographic. Czy inteligentne maszyny będą potrafiły myśleć i walczyć za człowieka? Żyjemy w czasach Czwartej Rewolucji Przemysłowej, gdzie świat wirtualny traktowany jest jako równoległy do fizycznego i biologicznego. Precyzyjne i inteligentne roboty realizują procesy, cechujące ludzki mózg – takie, jak konsekwencja, decyzyjność, czy zdolność rozwiązywanie problemów.

Czy komputery mogą kiedyś w pełni zająć miejsce człowieka? W jaki sposób rozwój techniki i zastosowanie sztucznej inteligencji wpływa na zbrojenie wojsk i przygotowania do potencjalnego konfliktu? Odpowiedzi na te pytania szukają eksperci tegorocznej produkcji dokumentalnej „Wojny przyszłości”. Premierowe odcinki serii od 18 listopada, w każdą środę o godz. 21.00 w National Geographic. 

Eksperci serii Wojny przyszłości o wizji technologicznej

Spory i wojny towarzyszą nam praktycznie od początku istnienia gatunku. Jednak wraz z upływem czasu zmienia się sposób, w jaki ze sobą rywalizujemy. By podkreślić ten niezaprzeczalny fakt, twórcy serii „Wojny przeszłości” puszczają oko w kierunku kultowego filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” oraz znanej serii o cyborgach i androidach – niezapomnianego „Terminatora”. Czy nie tak wyobrażamy sobie konflikty na miarę XXI wieku?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Na ratunek Arktyce – premiera filmu w National Geographic

Eksperci serii „Wojny przyszłości” są zgodni – nasze fantazje na temat wojen odbiegają od tego, na co pozwalałyby realne możliwości i praktyczne zastosowania technologiczne. Specjaliści nie rokują diametralnej, dającej się zaobserwować gołym okiem zmiany w podejściu do nowoczesnych konfliktów zbrojnych za 10, a nawet 30 lat. Ich zdaniem rozwój przemysłu wojskowego będzie postępował w kierunku udoskonalania już istniejących rozwiązań, m.in. poprzez zwiększanie mocy obliczeniowej procesorów, czy tworzenie bardziej zaawansowanych algorytmów.

Wojny przyszłości USA 2020

W tegorocznej produkcji National Geographic, „Wojny przyszłości”, poznamy zarówno szanse, jakie niesie za sobą użycie inteligentnych maszyn w nowoczesnej sztuce wojennej, jak i zagrożenia, wynikające z zastosowania tego typu taktyk. Eksperci przytaczają przykłady robotów, które radzą sobie na polu bitwy, np. autonomiczne transportery rannych żołnierzy do baz lub rozbrajacze bomb oraz min. 

Takie urządzenia potrafią zastąpić człowieka w sytuacjach, w których dotychczas zagrożone było ludzkie życie. Z kolei jedno z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą zastosowanie podobnych rozwiązań, dotyczy m.in. pracy operatorów dronów bojowych. Eksperci  wspominają o ryzyku zmniejszenia bariery emocjonalnej – gdy czyjeś życie bądź śmierć zależy od naciśnięcia jednego guzika, odpowiedzialność za błędy nie jest jednoznacznie zaadresowana. To refleksja, nad którą obecnie pochyla się grono specjalistów z dziedzin zarówno technologicznych, jak i humanistycznych.

Wojny przyszłości amerykański serial dokumentalny

Warto zwrócić uwagę, że wykształcenie się najnowocześniejszych technologii wojskowych ma znacznie szerszy kontekst, a niektóre rozwiązania, wykorzystywane na użytek armii są powszechnie znane i używane również w cywilnym życiu. Mowa tu chociażby o systemie GPS lub asystentach głosowych w smartfonach (np. Alexa czy Siri).

John McCarthy, Alen Turing i inni

W serii „Wojny przyszłości” poznajemy także wiele fascynujących postaci, które zmieniły bieg technologicznych dziejów ludzkości, takich jak John McCarthy –  amerykański informatyk, laureat Nagrody Turinga, który w 1956 sformułował termin „sztuczna inteligencja”, czy Alen Turing – brytyjski matematyk i kryptolog, uważany za ojca AI.

Wojny przyszłości 2020 National Geographic

Najbardziej zaawansowane technologie wojskowe na świecie – przykłady topowych osiągnięć robotyki i broni autonomicznej, niesamowite ujęcia z dronów, a także liczne animacje i wizualizacje 3D – to wszystko czeka na widzów w premierowej serii „Wojny przyszłości” od 18 listopada co środę o godz. 21.00 w National Geographic.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here