Wszywka alkoholowa – czy terapia Esperalem jest skuteczna?

Wszywka alkoholowa Esperal  jako skuteczna metoda leczenia choroby alkoholowej.

Szerokie grono Pacjentów zna Esperal również pod inną nazwą: wszywki alkoholowej. Terapia Esperalem należy do grona tzw. metod awersyjnych. Oznacza to, że metody te wywierają bezpośredni wpływ przede wszystkim na zachowanie i psychikę Pacjenta decydującego się na leczenie. Wszywka ma na celu wzbudzić wstręt i awersję do picia alkoholu, które swego czasu było czynnością niezwykle przyjemną dla alkoholika. Powodowało relaks
i ukojenie. Dla osób, które cierpią z powodu alkoholizmu wszywka alkoholowa Esperal jest często pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem.

Co to jest wszywka alkoholowa Esperal i jakie jest jej zastosowanie?

Panuje powszechna opinii, jakoby Esperal był swego rodzaju lekiem na chorobę alkoholową. Niestety prawda jest nieco inna. Oczywiście – lek ten występuje w postaci tabletek wszywanych podskórnie, niemniej jednak działanie leku w dużej mierze skupione jest przede wszystkim na wywoływaniu złych skojarzeń z produktami zawierającymi alkohol. Mowa tutaj nie tylko o napojach wysokoprocentowych, lecz również słodyczy z dodatkiem alkoholu, kosmetyków itp. Dlatego warto podkreślić, że stosowanie tylko i wyłącznie wszywki alkoholowej Esperal, nie jest w stanie obniżyć głodu alkoholowego. Terapia ta raczej jest wprowadzana aby wzmocnić motywację Pacjenta do leczenia, a także chęci do zmian na lepsze. Bardzo często osoby zaszyte zdają sobie sprawę jak poważna jest sytuacja w której się znajdują, co może powodować połączenie Esperalu z alkoholem i starają się utrzymać 100% abstynencję. Wszywka alkoholowa jest swego rodzaju wsparciem w terapii uzależnień, a nie samym procesem leczenia w klasycznym tego słowa ujęciu. Pomimo tego, mnóstwo historii opowiadanych przez Pacjentów, którzy stosowali tę formę terapii podkreślają jej plusy, w ogólnym procesie zdrowienia.

Jakie są skutki łączenia alkoholu z Esperalem?

Wszywka alkoholowa Esperal opiera swoje działanie na substancji czynnej występującej w leku – o nazwie Disulfiram. Substancja ta odpowiada za upośledzanie procesu metabolizowania alkoholu. Disulfiram ma na celu blokowanie enzymu wątroby, który rozkłada alkohol na aldehyd octowy, aby następnie kwas octowy został wydalony z organizmu człowieka. Jeżeli w organizmie człowieka etanol połączy się z Disulfiramem nastąpi skumulowanie toksyn, co powoduje mnóstwo niebezpiecznych skutków ubocznych, zagrażających nie tylko zdrowiu, ale też życiu zaszytego Pacjenta, który zdecydował się na spożycie alkoholu. Najczęściej zaobserwować można:

 • nudności, a w późniejszym czasie również wymioty i silne biegunki,
 • skoki ciśnienia, kołatanie serca, 
 • rozszerzanie naczyń krwionośnych, co skutkuje dużym zaczerwienieniem skóry twarzy,
 • stany lękowe (Pacjent często czuje się – jakby zaraz miał umrzeć), strach o własne zdrowie i życie,
 • mogą pojawić się także drżenia i drgawki mięśni na tle padaczkowym,
 • nadpotliwość,
 • problemy z oddychaniem (duszności)

Nietrudno zauważyć, że wymienione wyżej objawy zbliżone są do silnego kaca lub też zatrucia alkoholem, jednak są one dużo bardziej groźne dla zdrowia człowieka. Należy podkreślić, że w skrajnych sytuacjach może dojść nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz śmierci. Co więcej – objawy utrzymują się znacznie dłużej niż kac i są bardzo dokuczliwe.

Reakcja disulfiramowa może powstać nie tylko podczas połączenia napoju alkoholowego z wszywką. Mowa tutaj również o w kontakcie z:

 • różnego rodzaju produktami spożywczymi, zawierającymi w swoim składzie alkohol –np. nadziewane czekoladki, ciasta, torty, czy nawet ocet,
 • syropy na kaszel i antybiotyki,
 • produktami natury kosmetycznej, np. płynem do higieny jamy ustnej, dezodorantami itp.

Jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Implantacja wszywki alkoholowej Esperal jest zabiegiem mało inwazyjnym. Oznacza to, że bardzo mały fragment skóry zostaje naruszony podczas zabiegu. Chirurg nacina skórę na około 1-2cm, dzięki czemu w późniejszym czasie Pacjent nie musi się martwić o widoczność miejsca zaszycia. W miejscu implantacji wszywki pozostaje jedynie ledwo widoczna blizna. Umieszczenie tabletek w okolicy podpowięziowej jest bezbolesne. W przypadku gdy Pacjent ma bardzo niski próg bólu, stosowane jest znieczulenie miejscowe. W naszym gabinecie Esperal Warszawapo zabiegu rana jest zaszywana szwami oraz dodatkowo zabezpieczona opatrunkiem. Podawane są również leki żeby nie dopuścić do zakażenia bakteriami, które naturalnie występują na skórze człowieka. Zabieg trwa około pół godziny. Każdy Pacjent dostaje stosowne zaświadczenie potwierdzające zabiegu z zastosowaniem (co jest szczególnie istotne) oryginalnego leku Esperal.

Wszywka alkoholowa Esperal wystarcza na okres od 8 do 12 miesięcy – zazwyczaj właśnie tyle czasu trwa uwalnianie się substancji aktywnej do krwioobiegu. Nie ma przeciwskazań aby ponownie wykonać zabieg po tym czasie. 

Jakie są przeciwskazania do implantacji Esperalu?

Każdorazowo przed zabiegiem – chirurg przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, w którym:

 • omawia jest sposób działania wszywki alkoholowej Esperal, a także konsekwencji złamania abstynencji przez osobę zaszytą,
 • wykluczane są przeciwskazania do zabiegu czyli:

– nadwrażliwość na aktywny składnik wszywki alkoholowej: Disulfiram,

– stan nietrzeźwości Pacjenta (wymaga jest min. 48 godzinna abstynencja przed zabiegiem implantacji),

– niektóre choroby układu krążenia,

– ciąża i laktacja,

– zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze).

 • następnie chirurg dobierana odpowiednią (indywidualną) dawkę leku dla Pacjenta. Istotna jest tutaj masa ciała osoby uzależnionej oraz stopień rozwoju alkoholizmu,
 • na sam koniec Pacjent zobowiązany jest do podpisania zgody na zabieg (która musi być dobrowolna).

Gdzie wszywany jest Esperal?

Najczęstszym miejscem na ciele człowieka gdzie implantowana jest wszywka alkoholowa Esperal  jest okolica pośladka. Na specjalne życzenie Pacjenta (po wyrażeniu zgody lekarza) może to być inne miejsce jak np.: plecy bądź też okolice łopatki. Chirurg dokonuje bardzo płytkiego, niewielkiego cięcia i umieszcza tabletkę podskórnie. Zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych wydanych przez lekarza. Pacjent powinien odpowiednio dbać o ranę, żeby nie doszło do jej zakażenia. Należy też również być przygotowanym na ewentualne odrzucenie leku. Zaszyta podskórnie tabletka jest jednak ciałem obcym, którego organizm może nie zaakceptować. Objawami charakterystycznymi dla odrzucenia Esperalu jest: 

 • obrzęk wokół miejsca implantacji leku,
 • wyciek z rany płynu surowiczego,
 • zakażenie rany. 

Jeżeli u Pacjenta pojawią się powyższe objawy należy niezwłocznie skontaktować się z chirurgiem u którego był wykonywany zabieg – w celu usunięcia tabletki.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej Esperal

Ze względu na niską inwazyjność zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal, skutkiem ubocznym zabiegu może być:

 • reakcja disulfiramowa (występująca tylko w przypadku niezastosowania się Pajcneta do 100% abstynencji do spożywania alkoholu oraz produktów zawierających w składzie alkohol),
 • blizna niewielkich rozmiarów,
 • odrzucenie wszywki alkoholowej Esperal przez organizm Pacjenta (obrzęk miejsca implantacji wszywki oraz wyciek płynu surowiczego).
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj