Wszywka alkoholowa Esperal – gwarantowane kilkumiesięczne wsparcie

0

Wszywka alkoholowa Esperal a leczenie uzależnienia od alkoholu, czy terapia awersyjna jest skuteczna?

Udając się na zabieg zaszycia alkoholowego człowiek oczekuje przede wszystkim wysokiej skuteczności terapeutycznej, a także gwarantowanego, kilkumiesięcznego wsparcia. Na szczęście oba te warunki są spełniane, o ile Pacjent wybiera Esperal w formie wszywki, a nie w formie doustnych tabletek. W przypadku Disulfiramu będącego głównym składnikiem wszywki podawanego podskórnie, zostaje on stopniowo uwalniany do krwioobiegu aż do całkowitego wchłonięcia substancji czynnej. U każdego Pacjenta czas ten będzie się różnić w zależności od jego wagi, ogólnego stanu, procesów metabolicznych, poziomu aktywności fizycznej i podanej dawki leku. Producent jednak zapewnia minimum osiem miesięcy wsparcia ze strony Esperalu, przy czym lekarze wskazują, że czas ten może się wydłużyć nawet do roku.

Na czym polega leczenie wszywką alkoholową Esperal?

Leczenie Esperalem zalicza się do tak zwanym farmakologicznych metod awersyjnych. Nazwa ta wskazuje na to, iż lek wydawany jest na receptę w postaci jałowych tabletek, których spodziewane działanie opiera się na wywołaniu awersji – wstrętu, niechęci i swojego rodzaju strachu przed określonym czynnikiem, jakim w tym przypadku jest alkohol. Reakcja ta jest możliwa do osiągnięcia za pomocą znajomości sposobu działania wszywek, a konkretnie sposobu reakcji Disulfiramu z etanolem, tudzież na podstawie doświadczenia konsekwencji po spożyciu alkoholu. Należy jednak pamiętać, że samo wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem nie jest tożsame z wyleczeniem alkoholizmu. Tym samym Esperal nie jest lekiem na alkoholizm – nie jest w stanie obniżyć głodu alkoholowego, ani zniwelować uzależnienia psychicznego. Na ten moment nie ma medykamentu, który byłby w stanie spełnić te warunki. Jedyną możliwością na wyzwolenie się z choroby alkoholowej jest połączenie kilku metod leczenia i terapii, np. odtruwania alkoholowego z Esperalem łącznie z psychoterapią i aktywnym udziałem w spotkaniach grup samopomocowych, np. takich jak AA. Należy pamiętać, że wskazaniem do podania wszywki alkoholowej jest chęć uzyskania wsparcia i motywacji, a także wzmocnienie już podjętych kroków antyalkoholowych przez Pacjenta.

Konsekwencje złamania abstynencji podczas leczenia wszywką

Istnieje kilka podstawowych, charakterystycznych konsekwencji łączenia Esperalu (Disulfiramu) z etanolem. Do najpopularniejszych z nich należy:

 • Ból – mięśni, w klatce piersiowej, głowy,
 • Drgawki mięśniowe,
 • Duszności – problemy z oddychaniem i złapaniem tchu,
 • Gwałtowne zmiany ciśnienia,
 • Nadwrażliwość na bodźce,
 • Nudności, wymioty i biegunkę,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji,
 • Przemijającą impotencję,
 • Rozszerzenie naczyń krwionośnych – zaczerwienienie skóry, szczególnie na twarzy, szyi i dekolcie,
 • Stany lękowe, stres,
 • Suchość w ustach i nieprzyjemny, metaliczny posmak,
 • Tachykardię – kołatanie serca,
 • Wzmożoną potliwość,
 • Wzmożone pragnienie,
 • Zaburzenia snu,
 • W skrajnych przypadkach: zawał, paraliż, trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych i układów, z czego najbardziej narażone na działanie reakcji disulfiramowej są: nerki, wątroba, mózg, serce i trzustka.

Zazwyczaj reakcja disulfiramowa trwa od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin – zależy to od ilości wypitego alkoholu, ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, jego zdolności metabolicznych, a także dawki podanego Disulfiramu. Od zwykłego kaca różni się ona tym, że objawy są znacznie bardziej natężone i dokuczliwe.

Mechanizm powstania reakcji disulfiramowej

Jest on dość prosty do wyjaśnienia. Omawiana reakcja powstaje na skutek wywołanych zmian w obrębie sposobu trawienia alkoholu za pomocą upośledzenia działania wątroby, a dokładniej rzecz ujmując: poprzez zahamowanie działania jej enzymu o nazwie dehydrogenaza aldehydowa. Jest ona odpowiedzialna za przekształcanie etanolu w aldehyd octowy, będący silną trucizną, a następnie utlenianie go do postaci kwasu octowego. Proces ten zostaje zaburzony, przez co w organizmie człowieka dochodzi do kumulowania w nim szkodliwej toksyny. Organizm nie może sobie z nim poradzić, próbując usunąć go właśnie za pomocą omówionej reakcji disulfiramowej.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Sam zabieg jest bezpieczny, mało inwazyjny, krótki (trwa jedynie 30 minut), bezbolesny i skuteczny. Liczne grono Pacjentów chwali sobie Esperal, podając, że z jego pomocą udało im się sprowadzić chorobę alkoholową do remisji.

Zabieg przeprowadzany jest zgodnie ze ściśle obowiązującą procedurą:

 • Rejestracja Pacjenta na zabieg – jest to moment pierwszego kontaktu chorego z gabinetem,
 • Konsultacja medyczna – jest to bardzo ważny moment w całym procesie. To tutaj pada decyzja o zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu. Lekarz sprawdza trzeźwość danej osoby i istnienie ewentualnych przeciwwskazań zabiegowych. Jeżeli nie ma przeszkód, Pacjent zna i rozumie sposób działania tej metody, zobligowany jest do udzielenia pisemnej zgody na zabieg. Następnie lekarz ustala razem z Pacjentem dawkę leku, która będzie odpowiadać jego potrzebom i możliwościom,
 • Przejście przez odtruwanie alkoholowe – jest to etap opcjonalny, konieczny jedynie w przypadku osób, które nie są w stanie przyjść na zabieg zachowując minimum 48 godzin abstynencji. Dzięki temu procesowi usuwane są wszelkie pozostałości alkoholowe z organizmu, a także poprawia się ogólny stan danej osoby,
 • Podanie znieczulenia – w przypadku wszywki alkoholowej podaje się znieczulenie miejscowe w formie zastrzyku, zbliżone do tego, które znane jest z gabinetów stomatologicznych. Dzięki temu Pacjent nie czuje bólu i dyskomfortu, a zachowuje pełną świadomość działań medycznych,
 • Czynności typowo zabiegowe – tutaj lekarz wybiera miejsce nacięcia skóry. Zwykle wybór pada na pośladek, ramię lub łopatkę. Są to miejsca o tyle korzystne, że warunkują dużą dyskrecję miejsca, ponieważ po zagojeniu się nacięcia na skórze powstaje niewielka blizna. Chirurg manipuluje sterylnym, jednorazowym skalpelem. Najpierw odkaża wybrany fragment na ciele, a następnie nacina na około 1-2 cm skórę. W powstałe miejsce, głęboko, na około 6-7 cm, pod powięzią umieszcza indywidualnie dobraną ilość tabletek odpowiadających określonej dawce,
 • Po podaniu leku powstałe zranienie zaszywane jest szwami – zaleca się wybór szwów rozpuszczalnych, których nie trzeba później zdejmować,
 • Podrażnione miejsce jest chronione opatrunkiem – istnieje konieczność późniejszych zmian opatrunku na świeży,
 • Profilaktycznie podaje się antybiotyk, aby nie dopuścić do zakażenia drobnoustrojami,
 • Na zakończenie wydawane jest zaświadczenie o odbyciu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku Esperal, a także przypomina się zalecenia pozabiegowe.

Gdzie wykonać zabieg i ile on kosztuje?

Przejście przez zaszycie alkoholowe to koszt kilkuset złotych – w zależności od miasta i indywidualnie dobranej dawki leku. Przeliczając jednak na dzień terapii, koszt waha się od 1 do 2 zł dziennie. Zestawiając to z wydatkami ponoszonymi na alkohol, osoba uzależniona znacznie oszczędza, a dodatkowe korzyści wynikające z abstynencji są wręcz bezcenne.

Zabieg można wykonać jedynie w prywatnych gabinetach. Warto jednak wcześniej sprawdzić opinie na temat danego miejsca, sprawdzić kompetencje zatrudnianych lekarzy, a także poziom sterylności, higieny, jakość obsługi klienta, podejście do indywidualnego przypadku Pacjenta, a także atmosferę i zapewnienie dyskrecji działań.

Polecanym miejscem do zabiegu implantacji Esperalu na terenie Poznań jest https://esperalpoznan.pl/.

Sprawdź nasze możliwości, a nie pożałujesz – jedynie możesz zyskać.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here