Wszywka alkoholowa Esperal to środek antyalkoholowy pomagający leczyć uzależnienie od alkoholu

0

Implantacja wszywki alkoholowej  to  najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnienia od alkoholu

Walka z alkoholizmem jest wyjątkowo trudna. Osoby uzależnione muszą wykazać się wyjątkowym samozaparciem i niezłomnością, żeby wygrać tę batalię. Jak pokazują badania, problemy z nadużywaniem alkoholu ma ponad 12 proc. społeczeństwa. Problem dotyczy nie tylko samego alkoholika, ale też jego rodziny, bliskich, przyjaciół, którzy najbardziej cierpią na chorobie.

Choroba alkoholowa to niebagatelny problem, który powoli niszczy nie tylko życie samego alkoholika, ale też jej bliskich, współpracowników czy kontrahentów – słowem, całego środowiska, w którym funkcjonuje. Popularne jest stwierdzenie, że nałóg jest słabością czy defektem charakteru. Warto jednak zrozumieć, że alkoholizm to choroba, którą trzeba leczyć – tak samo jak nadciśnienie czy anoreksję. Spróbujmy zatem wytłumaczyć, na czym dokładnie polega alkoholizm, jak go rozpoznać a także czy i jak można z nim walczyć. 

Wszywka alkoholowa Esperal – co to jest?

Esperal czyli wszywka alkoholowa to jedna z najbardziej znanych metod walki z uzależnieniem. Jest to związane między innymi z czasem jej działania, który wynosi od 8 miesięcy do roku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zabieg wszywania Esperalu trwa krótko i jest bezbolesny. Substancja czynna zawarta w leku czyli Disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za metabolizowanie alkoholu. W efekcie w organizmie alkoholika gromadzi się aldehyd octowy. To z kolei daje nieprzyjemne dolegliwości, które są czasami opisywane jako przeżywanie potężnego kaca. Jeśli więc ktoś mający wszywkę mimo wszystko spożyje alkohol, musi się liczyć z takimi objawami jak drgawki, nudności, zawroty głowy, silne uczucie lęku, potliwość oraz przyspieszona akcja serca. W najbardziej niebezpiecznych przypadkach, kiedy ilość wypitego alkoholu była wyjątkowo duża, może to prowadzić do zapaści, uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej Esperal?

Esperal hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej i właśnie tę właściwość wykorzystuje wszywka alkoholowa. Lek uniemożliwia rozkład aldehydu octowego – metabolitu alkoholu o niezwykle wysokiej toksyczności. Wszywka to więc po prostu tabletki  Esperalu, które są umieszczane najczęściej w mięśniu pośladkowym i stopniowo uwalniają substancję aktywną do krwi. To, że lek działa, chory zauważy już po spożyciu małej ilości alkoholu, nawet takiej, jak zawarta w cukierku czy płynie do płukania ust. Efektem jest nagły wzrost stężenia aldehydu octowego we krwi. A to oznacza takie objawy jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • nadmierna potliwość;
 • ból i zawroty głowy;
 • wymioty;
 • niepokój;
 • skoki ciśnienia;
 • przyspieszenie akcji serca.

Wszywka alkoholowa nie jest jednak niezawodną metodą na walkę z chorobą alkoholową. Jest to awersyjny sposób walki z nałogiem, który wymusza powstrzymanie się od picia ze względu na strach przed negatywnymi, nieprzyjemnymi, a czasami i niebezpiecznymi dla zdrowia i życia konsekwencjami. Działanie substancji najczęściej kończy się po około 10 miesiącach, wtedy należy liczyć się z tym, że chory może wrócić do picia. Bardzo istotne jest więc, aby wszywka była tylko jednym z elementów leczenia, najlepiej gdyby jej używanie przebiegało równolegle z terapią uzależnień. Połączenie obu metod zwiększa szanse na pokonanie nałogu. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Na początek przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny. Lekarz sprawdza wówczas jaki jest stan zdrowia pacjenta, wyklucza też możliwe przeciwwskazania. Są wśród nich m.in. choroby serca, nadciśnienie, zapalenie zarostowe tętnic oraz nadwrażliwość na Disulfiram. 

Zabieg trwa krótko – do pół godziny. Chirurg nacina skórę na pośladku uzależnionego i aplikuje tabletki. Potem zakłada szwy i radzi pacjentowi jak dbać i bliznę. Przez następnych 10-14 dni chory nie powinien dźwigać, ani  też kąpać się – w wannie ani w jeziorze czy morzu. Konieczna jest oczywiście regularna dezynfekcja rany, aby mogła szybciej się zagoić. 

W naszym gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/ każdy taki zabieg przeprowadzany jest w okolicznościach zapewniających sterylność, pod opieką specjalistów. Zanim pacjent się  u nas pojawi powinien zachować abstynencję przez dobę. Konieczne będzie też podpisanie zgody na wszycie leku Disulfiram.

Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?

Wszywka antyalkoholowa jest popularną metodą wśród osób, które chcą zerwać z nałogiem. Jej stosowanie jest bezpieczne, pod warunkiem, że pamięta się o kilku podstawowych regułach. Po pierwsze – w czasie zabiegu zakładania wszywki, pacjent nie może się znajdować pod wpływem alkoholu. Najlepiej, gdyby przed implementacją wszywki alkoholik nie pił co najmniej przez 48 godzin.  Nierzadko, w celu wypłukania z organizmu pozostałości alkoholu, przed zabiegiem przeprowadza się odtrucie alkoholowe. Daje to możliwość uniknięcia niebezpiecznej interakcji z alkoholem, ale też wspomaga regenerację organizmu. 

Ważne jest aby pamiętać, że mając wszywkę kategorycznie nie można pić alkoholu. Pojawiają się co prawda teorie, że pewne dawki alkoholu mogą zahamować działanie leku. Podążanie za takimi informacjami stanowi jednak ogromne ryzyko. Nagłe zebranie się dużych ilości aldehydu octowego w krwi może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a nawet zawału.

Istotne jest, że wszywka alkoholowa nie może być stosowana przez każdego. Wśród przeciwskazań zdrowotnych, które wykluczają zastosowanie tej metody, wymienia się głównie: nadwrażliwość na substancję aktywną wszywki;

 • choroby i zaburzenia psychiczne z próbami samobójczymi w przeszłości;
 • niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
 • obwodową niewydolność krążenia;
 • stan po zawale serca;
 • chorobę niedokrwienną serca.

Część pacjentów liczy, że dzięki wszywce zniknie problem nałogu. Wszywka rzeczywiście jest skuteczna, ale najlepsze efekty osiąga się stosując kompleksową terapię. Oprócz Esperalu w jej skład wchodzi odtruwanie alkoholowe, dzięki któremu chory wychodzi z ciągu alkoholowego ale też psychoterapia, która daje możliwość odnalezienia źródła nałogu i pomaga w skutecznej walce z nim. Wspiera też w znajdowaniu siły i motywacji do trwania w postanowieniu o zerwaniu z piciem. 

Wszywka alkoholowa Esperal – wybierz sprawdzone miejsce do wykonania zabiegu

Jeśli poszukujesz profesjonalnego miejsca, gdzie w walce z Twoim uzależnieniem pomogą Ci eksperci w tej dziedzinie, to dobrze trafiłeś. Nasz prywatny gabinet https://gabinetchirurgiczny.com/ to firma, która prowadzi odtrucie alkoholowe i wszywanie Esperalu w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Lekarze i ratownicy, których zatrudniamy, mają wieloletnią praktykę we wspieraniu alkoholików w wychodzeniu z nałogu, a tym samym – w redukowaniu szkód jakie alkoholizm powoduje w życiu naszych Pacjentów.

Z naszej oferty możesz skorzystać nie tylko w profesjonalnym gabinecie, ale również we własnym domu. Wszystko co trzeba zrobić to zadzwonić, a ekspert przyjedzie na miejsce. 

Chcesz zerwać z nałogiem i żyć w trzeźwości? Ułatw sobie zadanie i sprawdź, jak działa wszywka alkoholowa!

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here