Wybitni działacze Polonijni w Rosji wypowiedzieli się za rozwój wymiany kulturowej między Polską a Rosją

2

Bardzo się cieszę, że nasi rosyjscy rodacy będą mogli zapoznać się z realistycznym spojrzeniem Polaków na przyrodę innych krajów i ich mieszkańców, oraz podzielić się wrażeniami ze wspólnych podróży z rosyjskimi przyjaciółmi. Mamy dużo wspólnego, to co nas łączy i jednoczy, ale tylko wymiana kulturowa jest w stanie w pełni ujawnić wspólnotę.

14. Festiwal „Wisła” pozwoli odkryć i poznać bliżej nie tylko polską kinematografię, ale i samą Polskę, nas — Polaków”.

Od tych słów zaczyna się tekst wprowadzający na stronie internetowej znanego na całym świecie festiwalu polskich filmów Wisła, który odbywa się corocznie w Moskwie, a następnie powędruje do kilkunastu rosyjskich miastach.

W ramach przeglądu wymagającym widzom rosyjskim będą przedstawione blok filmów krótkometrażowych, sekcja filmów dokumentalnych, oraz seria filmów fabularnych. Dla najmłodszych widzów i nastolatków przygotowane są pokazy rodzinne.
Ponieważ rok 2021 Polska ogłosiła rokiem Stanisława Lema, organizatorzy postanowili zaprezentować osobny blok w setną rocznicę urodzin fantasty -”Czas nieutracony” – który będzie dedykowany filmom adaptacjom powieści pisarza.

Bardzo się cieszę, że nasi rosyjscy rodacy będą mogli zapoznać się z realistycznym spojrzeniem Polaków na przyrodę innych krajów i ich mieszkańców, oraz podzielić się wrażeniami ze wspólnych podróży z rosyjskimi przyjaciółmi. Mamy dużo wspólnego, to co nas łączy i jednoczy, ale tylko wymiana kulturowa jest w stanie w pełni ujawnić wspólnotę” – uważa Wiktoria Kurszyńska, znana działaczka Polonijna w Rosji.

W ramach sekcji filmów dokumentalnych „Spojrzenie na świat” widzowie zapoznają się z Maciejem Cuske w filmie „Wieloryb z Lorino” dokument o osadzie tytułowej Lorino na Półwyspie Czukockim, gdzie miejscowi mieszkańcy, czyli Czukcze, Inuici i Rosjanie trudnią się polowaniem na wieloryby.

«Podróże są głównym łącznikiem pojednania oraz integracji poprzez poznanie innych kultur, tradycji i obyczajów dalekich zakątków świata. Dzięki Polskim ekipom podróżniczo-filmowym widzowie w Rosji będą mogli obejrzeć niesamowity materiał, natomiast dla Polonii w Rosji to będzie wyjątkowa okazja na spotkanie się z rodakami» – Prezes Związku Polonijnych Organizacji „Jedność” i Krasnodarskiej Regionalnej Społecznej Organizacji Narodowo-Kulturowy Centrum „Jedność” Aleksander Sielicki.

W programie Festiwalu tradycyjnie będą zaprezentowane pracy studentów, abiturientów najlepszych szkół filmowych Polski.

Zwycięzcę Gran-Pri konkursu filmowego XIV Festiwalu ” Wisła ” w Rosji wyłonią jurorzy m.in.: Przewodnicząca jury producentka oraz dyrektor Generalny GBUK miasta Moskwy „Moskino” Natalia Mokrickaja, uznana krytyk filmowy, redaktorka naczelna portalu PrifiCenema.ru Nina Romodanowskaja, oraz utalentowana reżyserka i scenarzystka rosyjska Oksana Karas.

„Wymiana kulturowa między Polską a Rosją, kierunek w stronę aktywizacji, której ogłosił Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski, jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek przy obostrzonych dyskusjach o roli praw człowieka, prawa międzynarodowego, ekonomii i innych aktualnych problemów współczesnego świata . Filmy dokumentalne i fabularne zarówno uznanych, jak i młodych autorów pozwalają spojrzeć na wydarzenia oczami rozmówców, lepiej zrozumieć ich poglądy, odnaleźć wspólny mianownik” – tak uważa jeden z najstarszych internet-twórców, producent oraz redaktor Aleksander Orlik.

Polskie kino jest oryginalne i unikalne, i takim jest też każdy Festiwal który odbywa się już po raz 14. Festiwal zachowuje wszystkie niezachwiane tradycje i fundamenty, które zostały w nim założone od samego początku, a także otwiera nowe horyzonty dla rozwoju polsko-rosyjskiego dialogu – wyraża swoją opinię Maksymilian Rymkiewicz, wybitny publicysta polonijny na łamach Internetu wschodnich sąsiadów i krajów Wspólnoty Narodów.

Adnotacja:
Do najważniejszych polskich imprez kulturalnych w Rosji zaliczają się: Festiwal Młodzieżowej Akademii Sztuk Pięknych, Festiwal kina „Wisła”, Festiwal polskiej muzyki w Moskwie.

Żródło: https://poloniamundi.art/prominent-russian-polonia-activists-spoke-out-for-the-development-of-cultural-exchange/

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here