Zasady zdrowego korzystania z sieci – to musisz wiedzieć!

Internet daje duże możliwości, ale też uzależnia. Dlatego trzeba korzystać z niego „z głową”. Wbrew pozorom nie tylko dzieci mają problem z nadmiernym serfowaniem w sieci, lecz także dorośli. Można pokusić się o stwierdzenie, że dzieci są kalką rodziców i korzystają z sieci tak dużo, bo tego nauczyły się od rodziców. Dlatego też dziś przedstawimy Wam zasady zdrowego korzystania z sieci. To musicie wiedzieć!

Co daje Internet, a co zabiera?

Rzeczywiście Internet daje sporo możliwości, ale też zabiera Wasz czas. Powinien służyć Wam do rozwoju, a nie taniej rozrywki typu gry zręcznościowe. Nie można go też traktować jako sposobu na nudę. Korzystając z sieci, macie dostęp do szybkiej i wygodnej komunikacji, ale z drugiej strony niestety wiele osób zapomina o komunikacji w realnym życiu. Z jednej strony macie dostęp do wiedzy z całego świata, ale z drugiej szerzy się też dezinformacja i podawane są nieprawdziwe treści. Można robić szybko i łatwo zakupy, ale można też się w owych zakupach zatracić. Jak widzicie każda zaleta Internetu może być też wadą. Dlatego tak ważny jest umiar i racjonalne podejście do korzystania z sieci. Przede wszystkim nie można zapominać o życiu w realu i nie można traktować sieci jako miejsca do życia. Tyle teorii, czas na praktyczne rady.

Po pierwsze: umiar

Internet i umiar – te słowa często stoją do siebie w opozycji, a tak nie powinno być. Otóż należy zachować owy umiar w korzystaniu z sieci, czyli warto korzystać wtedy, gdy jest to niezbędne. Nie ma niczego złego w czytaniu poradników w sieci czy też sprawdzaniu wiadomości, ale „leczenie się” przez sieć już dobre nie jest. Leczyć trzeba się u lekarza. Nie można ciągle sprawdzać danych objawów w sieci, a potem martwić się na wyrost. W internecie możecie szukać porad, tyle tylko, że nie takich, które dotyczą leczenia, bo przez sieć się nie wyleczycie. Oczywiście Internet daje też sporo możliwości, o których też Wam wspomnieliśmy, a do tego światłowód zapewnia naprawdę szybki Internet, zatem nie musicie już długo czekać aż otworzy się Wam dany filmik czy też strona.

Po drugie: przy jedzeniu z sieci nie korzystamy

Często można zauważyć, że ludzie już ze sobą nie rozmawiają, a tylko serfują po sieci. Dochodzi do kuriozalnych rzeczy, że zaczynają komunikować się przez Internet zamiast ze sobą rozmawiać. Nawet oglądanie tv jest już niewystarczające, bo podczas oglądania są tacy, którzy jeszcze serfują po sieci. Jest to wręcz przerażające. Dlatego czas na zmiany. Jak ich dokonać? Nie jest to trudne. Na pewno podczas posiłków nie można korzystać z sieci. Wszystkie smartfony powinny być wyniesione do innego pokoju. Gdy siadacie całą rodziną do posiłku, powinniście ze sobą rozmawiać, a nie korzystać z Internetu. Każdego dnia należy również urządzić sobie rodzinne spędzanie czasu. Możecie wtedy rozmawiać, grać w gry planszowe czy wybrać się na przejażdżkę rowerami. Raz w tygodniu należy zrobić sobie całkowity detoks od sieci i telefonu. Rzecz jasna telefon powinien znajdować się w tym samym pokoju na wypadek, gdybyście czekali na ważną rozmowę, ale w innym przypadku korzystanie z niego jest całkowicie zabronione.

Po trzecie: żyjcie poza siecią

Gdy umawiacie się ze znajomymi, nie możecie ciągle przeglądać Internetu. Trzeba też oduczyć się ciągłego i odruchowego oglądania filmików, które nie są ani śmieszne, ani ciekawe, ani tym bardziej wartościowe. Trzeba więc żyć poza siecią, a nie w sieci. Życie towarzyskie nie może więc być prowadzone przez Internet, czyli trzeba spotykać się w realu, a nie na kamerkach. Internet ma wiele zalet i naprawdę sporo daje, ale trzeba używać go we właściwy sposób. Rzecz jasna nie można całkowicie odciąć się od sieci, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. We współczesnym świecie umiejętność korzystania z sieci jest czymś oczywistym i niezbędnym, choćby do znalezienia pracy. Swoją droga niezależnie, czy mieszkacie w Katowicach, czy choćby w Białymstoku, Internet jest naprawdę tani i warto, a nawet trzeba sprawdzić ciekawą ofertę. Sprawdź światłowód w Białymstoku i korzystaj – rozsądnie – z szybkiego internetu! Nawet w małej miejscowości można znaleźć szybką sieć, trzeba tylko korzystać z niej „z głową”.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl