Home Inne Media Finanse Zwolnienia w czasie pandemii – czy masz prawo ubiegać się o odszkodowanie?

Zwolnienia w czasie pandemii – czy masz prawo ubiegać się o odszkodowanie?

Pracodawca jak i pracownik chronieni są przez kodeks pracy i to w pełni zrozumiałe. Otóż przepisy w nich zawarte mają zapobiegać nadużyciom. Ale wielu pracowników wie, że choć często prawo stoi po ich stronie to jednak i tak zostają oni zwolnienie. Ostatnia sytuacja związana z pandemią chyba wszystkim dała we znaki. Wiele osób straciło pracę, ale też doszło do nadużyć, a mianowicie pracownikom zmniejszano pensje, choć wykonywali taką samą ilość pracy. Ale my pochylimy się nad jeszcze jednym zagadnieniem, czy w czasie pandemii można ot tak zwolnić pracownika? Czy może on starać się o odszkodowanie.

Na początek trochę przepisów

Warto wiedzieć, że szczególnie pracownicy, którzy posiadają stała umowę o pracę są szczególnie chronieni. Otóż nie można ich zwolnić bez podstawy. Otóż pracodawca w legalny sposób może zwolnić pracownika wykorzystując art. 32 i nast. Kodeksu pracy. Może to zrobić także bez wypowiedzenia, ale tylko i wyłączni na zasadzie art. 52 Kodeksu pracy, co dotyczy zwolnienia dyscyplinarnego. W przypadku długotrwałej choroby zastosowanie ma art. 53 Kodeksu pracy. Najczęściej jednak stosuje się wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak same uprawnienia pracownika zależą w dużej mierze od stażu pracy i tego czy umowa była zawarta na czas określony czy nieokreślony. Sam okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące, w zależności od tego czy zatrudnienie było krótsze niż 6 miesięcy, wynosiło co najmniej 6 miesięcy lub wynosiło co najmniej 3 lata.

Czy okres wypowiedzenia może być dłuższy?

Oczywiście pracownik i pracodawca mogą umówić się na dłuższy okres wypowiedzenia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy zakład pracy upada, wtedy pracodawca może skrócić pracownikowi trzymiesięczny okres wypowiedzenia, nawet do jednego miesiąca, ale wtedy przysługuje Wam odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą cześć okresu wypowiedzenia, a przy tym cały pełni okres wypowiedzenia zostaje wliczony do okresu zatrudnienia pracownika. Jeżeli jednak pracodawca Was zwolnił, ale nie zastosował się do przepisów warto udać się do adwokata od spraw pracy, który pomoże Wam starać się o odszkodowanie, bo w takim przypadku niewątpliwie się Wam się należy.

Czy pracodawca może zwolnić z powodu braku szczepienia?

Wiele osób choć nie neguje samego stosowania i skuteczności szczepień, jednak nie decyduje się na przyjęcie szczepionki na Covid-19. Czy z powodu braku szczepienia można zostać zwolnionym? I co zrobić, gdy pracodawca Was zwolni? Zacznijmy od początku w Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby konieczność czy obowiązek szczepienia. W żadnym wypadku taki obowiązek nie występuje. Od marca obowiązkowemu szczepieniu mają poddać się medycy, jednak nadal nie wiadomo czy jakiś organ kontroli zostanie powołany do celu sprawdzenia czy są oni zaszczepieni. Wielu dyrektorów uważa, że nie będzie stosować kontroli, zaś zastosują jedynie dobrowolną deklaracje pracownika, który określi czy się zaszczepił, czy też nie. Jeżeli tego nie zrobić może zostać odsunięty od pracy z chorymi i przeniesiony do pracy administracyjnej, co dzieje się w przypadku, gdy lekarze odmówią szczepienia przeciwko żółtaczce. Zatem jeżeli ktoś z Was zostanie zwolniony z powodu braku szczepienia, to jest to działanie bezpodstawne czy też nielegalne i warto wtedy udać się do adwokata ( bialystok-adwokaci.eu), by walczył o odszkodowanie w Waszym imieniu.

Czy można zwolnić pracownika bez przyczyny?

Zasadniczo odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i brzmi nie. Pracownik jest chroniony przez prawo pracy. Rzecz jasna jeżeli dochodzi do bankructwa firmy, to jest to szczególna sytuacja i wtedy pracownik powinien otrzymać stosowne odszkodowanie. Warto dokładnie znać swoje prawa, gdyż wielu przedsiębiorców zdecydowanie je narusza licząc na niewiedzę pracowników. W takim przypadku można sądzić się w sądzie pracy, ale można także starać się o odszkodowanie w sądzie cywilnym. Pamiętajcie jeszcze, że w Polsce nie został wprowadzony stan nadzwyczajny, zatem nadal wszystkie przepisy obowiązują. Przypominamy także, że pracodawca nie może Wam bez przyczyny obniżyć wynagrodzenia.

Brak komentarzy

Exit mobile version