Praca w opiece nie dla wszystkich?

Przeglądając wszelkiego rodzaju portale oraz strony social media, skupiające się na publikowaniu ofert pracy, z pewnością zauważyłaś jak wiele jest tam ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. To nie przypadek, ale efekt postępujących procesów demograficznych, czyli prościej mówiąc, starzenia się niemieckiego społeczeństwa. Z roku na rok, u naszych zachodnich sąsiadów, rośnie liczba osób starych, z których część traci zdolności do samodzielnego funkcjonowania i zdana jest na pomoc innych. Jeśli takiej pomocy nie jest w stanie udzielić im najbliższa rodzina, czy znajomi, to do gry wchodzi opiekunka seniora, która będzie asystowała mu w wykonywaniu wszelkich czynności życiowych. Czy każdy może podjąć pracę opiekunki w Niemczech?

Branża opieki w Niemczech, tak jak każda inna, ma swoje prawa. Na pewno łatwiej pracować w niej będąc kobietą, bowiem to właśnie paniom stereotypowo przypisuje się cechy pożądane w pracy opiekunki seniora. Chodzi tu głównie o opiekuńczość , cierpliwość, empatię. Plusem dla mężczyzn może być większa siła fizyczna, która wymagana jest czasami przy opiece nad mało ruchliwymi osobami o dużej wadze. Polskie opiekunki do osób starszych zdołały wyrobić sobie w Niemczech tak dobrą markę, że dla wielu Niemców są one wręcz synonimem dobrej opiekunki seniora. Oczywiście nie brakuje tam także pracownic z innych krajów, głównie naszego regionu typu Bułgaria, Rumunia. Nie jest jednak tak, że pracę opiekunki w Niemczech dostaje się za samo pochodzenia oraz płeć. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze spełnienia przynajmniej dwóch dodatkowych warunków. Jakie to warunki?

Pierwszy z nich, to znajomość języka niemieckiego na poziomie, który umożliwi opiekunce prowadzenie konwersacji z seniorem, jego rodziną oraz osobami trzecimi. Nie są tu wymagane żadne certyfikaty, czy zaświadczenia wszelakich szkół lub instytutów językowych. Liczy się praktyczna znajomość języka oraz komunikatywność. Drugi warunek, którego spełnienie mocno pomaga w pracy opiekunki w Niemczech, to posiadanie doświadczenia w opiece nad osobami starszymi. Jednak nie musi być to koniecznie doświadczenie zdobyte podczas pracy w charakterze opiekunki, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Wystarczy, że miałaś już okazję w swoim życiu dłuższego opiekowania się osobami starszymi, nawet jeśli byli to twoi bliscy np. rodzice, czy dziadkowie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: Praca opiekunka Niemcy.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl