Jak wygląda utylizacja wełny mineralnej?

Prowadzisz prace rozbiórkowe lub renowacyjne? Z pewnością ich efektem będzie wytworzenie pewnej ilości odpadów z wełny mineralnej. Dowiedz się, czym charakteryzują się odpady z wełny mineralnej, jak właściwie je zagospodarować oraz jaki sposób wywozu odpadów z wełny mineralnej jest najwygodniejszy i z pewnością okaże się bardzo korzystny.

Czym są odpady z wełny mineralnej?

Wełna mineralna jest materiałem wykorzystywanym w różnego typu produktach budowlanych. Najczęściej pełni funkcję izolacyjną. Wełna mineralna cieszy się popularnością ze względu na swoją wytrzymałość i lekkość, a także znakomite właściwości termoizolacyjne i dźwiękoizolacyjne. Oprócz tego wełna mineralna to materiał wykazujący niską palność. Sprawia to, że w razie wybuchu pożaru spowalnia rozprzestrzenianie się ognia.

Odpady z wełny mineralnej powstają najczęściej w efekcie prac rozbiórkowych lub renowacyjnych. Niestety nie da się ich przetworzyć i ponownie wykorzystać, stąd po ich wytworzeniu obowiązkiem inwestora jest właściwa utylizacja wełny mineralnejWełny mineralnej nie da się przetworzyć, ponieważ po montażu produktów budowlanych wykonanych właśnie z tego materiału, dochodzi do jego reakcji z innymi materiałami budowlanymi, np. płytą warstwową. Po demontażu materiałów tych niestety nie da się rozdzielić, a zanieczyszczenie sprawia, że nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady komunalne.

Co zrobić z odpadami z wełny mineralnej?

Co w takim razie zrobić z odpadami? Samodzielny wywóz wełny mineralnej do Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) może być problematyczny z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na wysokie zanieczyszczenie odpadów z wełny mineralnej nie wszystkie gminne PSZOK-i mogą je przyjmować. Po drugie, wełna mineralne jest lekka, a jednocześnie zajmuje dużą objętość. Stąd wiele Punktów może zwyczajnie nie dysponować odpowiednią ilością miejsca. W obliczu tych problemów korzystny rozwiązaniem jest wynajem kontenera na wełnę mineralną.

Zamów kontenery na wełnę mineralną

Wynajem kontenera na wełnę mineralną może rozwiązać wszystkie problemy, jakie generuje wywóz tego typu odpadów. Wystarczy bowiem zamówić kontener i przygotować na posesji miejsce na jego postawienie. Po określonym w umowie z usługodawcą czasie kontener zostanie wywieziony przez specjalizującą się w gospodarowaniem odpadami firmę, po czym nastąpi zgodna z obowiązującymi przepisami utylizacja wełny mineralnej – cena usługi zależy od regionu, w którym jest świadczona.

Dlaczego ten rodzaj wywozu odpadów z wełny mineralnej jest korzystny? Po pierwsze, jako inwestor lub wykonawca robót łatwo i bezproblemowo realizujesz swój obowiązek właściwego zagospodarowania zanieczyszczonymi odpadami. Po drugie, nie obarczasz się ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu, jaki grozi za nieprawidłowe wyrzucanie tego typu odpadów, np. w ogólnodostępnych pojemnikach na odpady komunalne.

Wynajem kontenerów na odpady z wełny mineralnej prowadzi EcoExpress24. Zamówienie złożysz wygodnie przez internet, a kontener o wybranej pojemności trafi do Ciebie w wyznaczonym terminie.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl