Wzrost wynagrodzenia minimalnego – kto go otrzymał?

Od kilku lat wraz z nadejściem nowego roku, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy pobierają wynagrodzenie minimalne, mogą liczyć na wzrost pensji. Wszystko dzięki decyzji rządu, który podnosi tzw. najniższą krajową. Ile wynosi pensja minimalna brutto oraz netto w 2022 roku? I czy wzrost wynagrodzenia dotyczy również osób, które zatrudnione są na umowy cywilno–prawne?

Wzrost wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę 

Wszystkie osoby, które mają podpisaną z pracodawcą umowę o pracę, od 1. stycznia 2022 roku otrzymały wzrost wynagrodzenia. W porównaniu do roku 2021 pensja minimalna wzrosła o 210 zł, czyli o 7,5%. Tym samym obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 zł brutto. Oznacza to, że w przeliczeniu na netto, pracownik otrzymuje na rękę pensję w wysokości 2363,56 zł. Podana kwota dotyczy pracowników, którzy pracują w pełnym wymiarze godzinowym. W przypadku osób, które pracują na pół etatu bądź jeszcze w innym wymiarze, minimalne wynagrodzenie ustalane jest proporcjonalnie do przepracowanych godzin. 

Większa pensja osób pracujących w ramach umów cywilno–prawnych 

W 2022 roku wzrost wynagrodzenia otrzymali nie tylko pracownicy zarabiający minimum w oparciu o umowę o pracę, ale także ci, którzy pracują na tzw. śmieciówkach, czyli umowach cywilno–prawnych. W tym przypadku mówi się o wzroście stawki godzinowej. Przy umowach zlecenie stawka godzinowa wynosi w bieżącym roku 19,70 zł brutto. Jest to o 1,40 zł więcej niż w 2021 roku. A zatem stawka godzinowa na rękę opiewa na 13,91 zł… Zmieniające się przepisy i stawki wynagrodzeń sprawiają, że stosunkowo łatwo o popełnienie błędu. Dlatego warto raz na jakiś czas zdecydować się na audyt kadrowo-płacowy, pozwalający szybko wyeliminować nieprawidłowości. 

Wzrost wynagrodzenia jest tym, co zawsze mobilizuje do pracy. Od 1. stycznia 2022 większe wpływy na konto, spowodowane wzrostem najniższej krajowej otrzymali pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę (otrzymujący minimalną pensję). Z kolei ci pracujący na umowy cywilno–prawne również zarabiają więcej, dzięki zwiększeniu stawki godzinowej. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl